Trojansin uusi pelinrakentaja on Jayson Davis
486885
Amerikkalainen jalkapallo
8.2.2008
|
Trojansin uusi pelinrakentaja on Jayson Davis |
Jayson Davis oli yliopistourallaan 2002-2005 Rhode Island Ramsin aloittava pelinrakentaja ja on sen jälkeen pelannut semipro-liigaa. Pelinrakentajan tehtävien lisäksi nopeajalkaiselta Jaysonilta sujuu myös kulmapuolustajan tontin hoito.
Jayson Davis on pelinrakentajana liikkuva ja vikkeläjalkainen, josta kertoo muun muassa se, että 2003 hän oli joukkueensa toiseksi paras etenijä 819 jaardilla 11 ottelussa. Davisilla on myös Rhode Island Universityn ennätys juoksumaaleista. Uransa aikana Jayson juoksi pallon maaliin 31 kertaa.
Jayson Davis on kotoisin Staten Islandilta, New Yorkista, kuten toinen amerikkalaisvahvistuksemme Johnell Wyattekin. Kaverit treenaavat tällä hetkellä keskenään eli akseli Davis-Wyatte on todennäköisesti terävässä iskussa heti kauden alusta lähtien.
Viime kautena todellisena jokapaikanhöylänä toiminut Johnell saa nyt seurakseen toisen samanlaisen monitoimimiehen, sillä Jason Davis pystyy pelaamaan myös muilla pelipaikoilla ja päävalmentaja Jarmo Rautiainen onkin jo suunnitellut Jaysonille kulmapuolustajan vakanssia.
Davisin lisäksi Trojansin Vaahteraliigajoukkue vahvistuu kahdella kotimaisella pelaajalla. Sopimukset maajoukkuekeskushyökkääjä Teemu Pietiäisen sekä puolustuksen linjamiehen Kimmo Erolan kanssa on saatu kuntoon. Trojans käy vielä neuvotteluja kahden kotimaisen pelaajan kanssa, mutta muuten joukkue alkaa olla lopullisessa muodossaan.
Turku Trojansin tiedotteesta / UrheiluTurku.com |
Takaisin edelliselle sivulle