Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Classic aikoo hiljentää kolinan omissa

 

Classic aikoo hiljentää kolinan omissa


Classicin maaliverkko on pölissyt tiuhaan kolmessa viimeisimmässä liigapelissä: 24 kertaa eli kahdeksan maalin keskiarvolla. Juuri sen verran NST iski osumia viikko sitten ja otti vakuuttavan yllätysvoiton Classicista.

– Lappeenrannassa kolisi liikaa omissa. Se pää on saatavat tukkoon, toteaa Classicin päävalmentaja Ray Backman itsestäänselvyyden.

Classicilla on tänään keskiviikkona vastassaan sarjataulukon perusteella altavastaaja, TPS. Joukkueiden kauden ensimmäinen kohtaaminen oli silti kaikkea muuta kuin selvä tai helppo peli. Maalihurvittelun tulos oli Turussa 10–10.

Backman tuntee nuoret turkulaiset hyvin ja ennakoi vauhdikasta ottelua. Tamperelaisten viisikot nähdään uudessa kuosissa, osin hyökkääjä Heikki Hätösen loukkaantumisen vuoksi.

– TPS pyrkii vahvaan pallokontrolliin. Katsotaan, miten pystytään rikkomaan se ja parantaman omaa peliä, päävalmentaja summaa aseet kotikentällä.

Classic–TPS Tampere-Areenalla 14.12. kello 18.30.

Classicin tiedotteesta / UrheiluTampere


Takaisin edelliselle sivulle


Salibandy Club Classic - logo

Classic - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Tuore Tsekin mestari Viktorie Karasova Loisto-paitaan

Tuore Tsekin mestari Viktorie Karasova Loisto-paitaan

Loiston maalivahtiosasto vahvistuu entisestään, kun viime kaudella Sc Vitkoviceä Tsekin pääsarjassa edustanut 24-vuotias Viktorie Karasova liittyy ryhmään.

Lue lisää
Eero Jalo takaisin mustavalkoisiin

Eero Jalo takaisin mustavalkoisiin

TPS on solminut vuoden mittaisen pelaajasopimuksen Eero Jalon, 27, kanssa. Jalo onkin vanha tuttu TPS:ssä.

Lue lisää
Jere Jokinen TPS:n päävalmentajaksi

Jere Jokinen TPS:n päävalmentajaksi

TPS Salibandyn miesten edustusjoukkueen uudeksi päävalmentajaksi on valittu Jere Jokinen. 40-vuotiaan Jokisen sopimus on kaksivuotinen ja sisältää jatko-option.

Lue lisää
FBC Turun Aaro Ollikaiselle yhden ottelun pelikielto

FBC Turun Aaro Ollikaiselle yhden ottelun pelikielto

Pääsarjojen kurinpitodelegaatio on määrännyt FBC Turun Aaro Ollikaiselle yhden ottelun pelikiellon kontaktista EräViikinkien Matej Penickaan joukkueiden välisessä F-liigan ottelussa maanantaina.

Lue lisää
TPS:n miesten liigaryhmässä koronatapaus - viikonlopun ottelut siirtyvät

TPS:n miesten liigaryhmässä koronatapaus - viikonlopun ottelut siirtyvät

TPS:n miesten liigajoukkueessa on todettu positiivinen koronatapaus. Altistuneet joukkueen jäsenet on asetettu 10 vuorokauden karanteeniin, joka päättyy sunnuntaina 25. lokakuuta.

Lue lisää
Kapteeni Kailiala jatkaa TPS:ssä - superlupaus Vesteriselle pitkä sopimus

Kapteeni Kailiala jatkaa TPS:ssä - superlupaus Vesteriselle pitkä sopimus

Maailmanmestari Miko Kailiala, 27, ja TPS ovat allekirjoittaneet jatkosopimuksen tulevasta kaudesta. Viime kaudella ensimmäiset liiga-askeleensa ottanut nuorten maajoukkuepelaaja Waltteri Vesterinen, 17, on tehnyt TPS:n kanssa 2+1 vuotisen sopimuksen.

Lue lisää