Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

TUTO Hockey täysin pitelemätön OS/G Areenalla

 

TUTO Hockey täysin pitelemätön OS/G Areenalla


TUTO Hockeyn ”kuuden pisteen ottelut” jatkuivat, kun joukkue sai vastaansa Kupittaan OS/Gareenalla viime kausien todellisen ”kiusankappaleen” Kiekko-Vantaan. Sarjataulukossa peräkkäin olleet tiimit janosivat luonnollisesti toistensa päänahkoja kuin legendaariset intiaaniheimot ikään. Taisto pääsystä kahdeksan sakkiin on kovaa, se on todella kovaa. Viitisen joukkuetta pörrää sarjataulukon alapäässä muutaman pisteen sisällä ja lopulliset sijoitukset selviävät vasta helmikuun puolivälissä. Tällä kertaa lohipaidoista ei ollut kotijoukkueen haastajaksi sillä TUTO Hockey teki kentällä lähes mitä tahtoi. Tästä todisteena kotijoukkueen 5-0 voitto.

Kari Makkosen suojatit pääsivät illan mittelöön kiinni lähtökohtaisesti mitä parhaimmista edellytyksistä. Joukkueen sairaslista alkaa olla aika tyhjä ja huiliakin oli takana peräti viikko. Psyykkisellä tasolla aivokalvoja kutitti mukavasti SaPKosta saatu voitto, joten mikäs oli lähteä illan mittelöön. Ja maukkaasti päästiin heti peliin kiinni, sillä ajassa 00.39 Jere Ölander pääsi maalailun makuun. Ei erästä kuitenkaan mitään turkulaisten maali- ilottelua tullut. Kellon päästyä kunnolla tikittämisen makuun heräsivät myös lohipaidat, ja TUTO- veskari Juho Santanen joutui tekemään luukullaan töitä ihan aikuisten oikeesti.

Piina

Ensimmäisen erän loppuminuuttien hyvä flow meinasi, mutta vain meinasi katketa kuin kanan lento Jere Ölanderin saalistettua itselleen viitosen selästä taklaamisesta. Vantaalaisilla oli tilaisuutensa jopa viidellä kolmea vastaan niitata naulaa turkulaisten arkkuun, mutta vieraat eivät saaneet rakennettua edes ylivoimaa. Kotijoukkueella oli jopa varsin helppo työ hoidella alivoima.

Ja sen purku

Vain tovi alivoiman päättymisen jälkeen Mestiksen maalitykki Aki Keinänen vapautti merkittävästi kotijoukkueen ja kotiyleisön piinaa. Keinänen siirsin ensin TUTO Hockeyn 2-0 johtoon ja vain hetkeä myöhemmin sama mies muutti lukemat jo 3-0. Kapteeni Antti Virtanen viimeisteli vielä kotijoukkueen 4-0. Toisen erän luonne on koko lailla paketoitavissa merkintöihin liittyen TUTON maaleihin. Harvemmin näkee näin yksipuolista pelailua, varsinkin kun erään mahtui Ölanderin isoviitonen.

Kuten jo toisen erän jälkeisten maalinumeroiden perusteella päätellä saattoi, oli kolmannen erän ainoa tähtain sen seuraamisessa saako kotijoukkue pidettyä nollan. Toki Kiekko-Vantaa pelissä mukana pysyi ,mutta TUTOn kuroma kaula ja joukkuiden viisikkopelaamisen huikea tasoero takasivat sen että vieraat eivät missään vaiheessa uhanneet turkulaisten voittoa. Perjantai- illan herkuttehetken sinetöi Aki Keinänen viemällä kotijoukkueen 5-0 johtoon ja tekemällä samalla kypärätempun. Kiekko-Vantaan maalivahdin, Jokeri- lainan Frans Tuohimaan roolina oli illan mittaan koettaa torjua se mitä torjuttavissa oli sillä puolustukselta ei Tuohimaa juuri apuja saanut.

Valmentajien kommentit

Kari Makkonen(TUTO Hockey): ”Ensimmäinen erä oli tasaista pelaamista. Jossain vaiheessa yritettiinkin pelata hyökkäyspäässä liiankin hienoa. Ottelun kulminaatiopiste oli ehdottomasti toisen erään mahtuneet alivoiman tappaminen ja 2-0 tilanteeseen hiipiminen. Hienoa oli myös se että nyt onnistuttiin kaikilla osa- alueilla neljän kentän turvin.”

Samu Kuitunen(Kiekko-Vantaa): ”Ottelun alku oli raikasta pelaamista ja avauserässä saimme jopa monta avopaikkaa. Toisessa erässä meillä oli mahtavat saumat viidellä kolmea vastaan mutta kun ylivoima oli täysin luokatonta, kääntyi ottelu vääjäämättä turkulaisille. Ottelun lopputulos 5-0 kertoo aika tarkkaan ottelun koko kuvan.”

TUTO Hockeyn kotiottelu OS/G- areenalla jatkuvat jo ensi keskiviikkona 25.1. Silloin nähtäneen yksi kauden häijyimmistä matseista, kun vieraaksi saapuu Ismo Lehkosen koutsaama KooKoo. Ottelu alkaa kello 18.30 - Be there.

TuTon tiedotteesta / UrheiluTurku


Takaisin edelliselle sivulle


Turun Toverit - logo

TuTo - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Niklas Ylitalo TPS-hyökkäykseen

Niklas Ylitalo TPS-hyökkäykseen

TPS on solminut kahden vuoden sopimuksen hyökkääjä Niklas Ylitalon kanssa. 25-vuotias oikealta laukova laitahyökkääjä siirtyy Turkuun Rauman Lukosta.

Lue lisää
Veli-Matti Savinainen TPS:ään kaksivuotisella sopimuksella

Veli-Matti Savinainen TPS:ään kaksivuotisella sopimuksella

TPS ja kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen ovat solmineet kahden vuoden mittaisen sopimuksen.

Lue lisää
Ruben Rafkin tekee paluun TPS-paitaan

Ruben Rafkin tekee paluun TPS-paitaan

Turun Palloseura ja Ruben Rafkin, 23, ovat solmineet kauden 2025–2026 kattavan sopimuksen.

Lue lisää
TPS ja Tim Söderlund solmineet sopimuksen kaudelle 2025–2026

TPS ja Tim Söderlund solmineet sopimuksen kaudelle 2025–2026

Turun Palloseura on solminut kauden 2025–2026 kattavan sopimuksen hyökkääjä Tim Söderlundin, 27, kanssa. Tuleva kausi on Skellefteåstä kotoisin olevalle ruotsalaishyökkääjälle toinen mustavalkoisissa.

Lue lisää
Ruotsalaishyökkääjä Linus Nässén liittyy TPS:n hyökkäykseen

Ruotsalaishyökkääjä Linus Nässén liittyy TPS:n hyökkäykseen

Turun Palloseura on tehnyt kauden 2025–26 kattavan pelaajasopimuksen ruotsalaisen Linus Nässénin kanssa. 24-vuotias hyökkääjä siirtyy Turkuun SHL-seura Frölunda HC:n riveistä.

Lue lisää
Victor Sjöholm vahvistamaan TPS:n puolustusta yksivuotisella sopimuksella

Victor Sjöholm vahvistamaan TPS:n puolustusta yksivuotisella sopimuksella

Turun Palloseura on tehnyt kauden 2025–2026 kattavan sopimuksen ruotsalaispuolustaja Victor Sjöholmin, 21, kanssa. Oikealta laukova Sjöholm siirtyy Turkuun SHL-seura HV71:n riveistä.

Lue lisää