Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

TUTOlle tukkaan playoff-avauksessa

TUTOlle tukkaan playoff-avauksessa

TUTO Hockey ja LeKi aloittivat Mestiksen puolivälierät vauhdikkaalla kamppailulla, jonka voitti väkevällä toisella erällään vierailija LeKi maalein 3-1.

TUTO meni avauserässä 1-0-johtoon Aki Keinäsen ylivoimamaalilla, mutta muuten vanha NHL-vahti Mika Noronen oli maalillaan kuin muuri. Miehelle kertyi ottelussa peräti 45 torjuntaa.

"Saatiin tärkeä voittokiinnitys tähän ja paljon kokemusta. Paljosta on kiittäminen maalivahtia, sillä eka erä olisi voinut olla neljä-muna, kun ihan surutta jännitettiin itsemme ulos pelistä. Parannettiin pelin edetessä ja se on hyvän joukkueen merkki", sanoi vieraiden päävalmentaja Juha Juujärvi.

Ratkaisu toisessa

Toisessa erässä maalinteosta vastasi kuitenkin LeKi, kun Roope Ranta, Jimi Kuronen ja Miro Hovinen iskivät kaikki vuorollaan limpun häkkiin. Osumista Rannan tasoitusmaali oli ylivoimamaali.

"Erikoinen playoff-ottelu, mutta varmasti ihan ymmärrettävää, kun oli kevään ensimmäinen. Kaksi joukkuetta kohelsi aika kiitettävästi ja istui boksissa vuorotellen. Taisi mennä ylivoimamaalit kuitenkin tasan, joten ei se siihen ratkennut", Juujärvi kertasi.

TUTO saikin pelata ottelussa rutkasti ylivoimaa, mutta maalinteko oli turkulaisryhmälle vaikeaa.

"Saatiin ottelusarja käyntiin ja meiltä miinusmerkkisesti. Maalintekopeli ja harvemmin yhdellä maalilla voittaa. Vihulainen tinttasi aika kovalla prosentilla pönttöjä ja peli meni enemmän tai vähemmän pakottamiseksi", kuvaili TUTO-koutsi Ismo Lehkonen.

Perjantaina jatkuu

Kolmannessa erässä TUTO ei saanut enää kunnon kiriä aikaiseksi, vaikka Keinänen laukoikin kiekon kertaalleen yläputkeen. Ottelusarja on nyt LeKille 1-0 ja seuraavaksi pelataan perjantaina Lempäälässä.

"Jos toinen pystyy puolustamaan noin hyvin, niin sen ei pidäkään olla helppoa. Jos se olisi helppoa, sen tekisi kaikki. Perjantaina jatketaan", Lehkonen päätti.

Kolmas puolivälieräkamppailu pelataan Kupittaan Marli Areenalla lauantaina 14.3. klo 17.00. 

TUTOn tiedotteesta / UrheiluSuomi.com


Takaisin edelliselle sivulle


Turun Toverit - logo

TuTo - 2014-2015 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2014-2015

Ottelut kaudella 2014-2015

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Maximilian Eisenmenger TPS-paitaan loppukauden kattavalla sopimuksella

Maximilian Eisenmenger TPS-paitaan loppukauden kattavalla sopimuksella

TPS on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen 26-vuotiaan saksalais-ruotsalaisen hyökkääjän Maximilian Eisenmengerin kanssa.

Lue lisää
Puolustaja Leo Sahlin Wallenius vuokralle TPS:ään

Puolustaja Leo Sahlin Wallenius vuokralle TPS:ään

Växjö Lakersin puolustaja Leo Sahlin Wallenius siirtyy TPS:ään vuokralle 14.2.2025 asti.

Lue lisää
Kaksi pelaajaa vuokralle TPS-paitaan

Kaksi pelaajaa vuokralle TPS-paitaan

Hyökkääjä Sisu Yliniemi sekä puolustaja Jesse Vuorela TPS-paitaan.

Lue lisää
Leevi Teissalan poissaolosta tarkentunut arvio

Leevi Teissalan poissaolosta tarkentunut arvio

TPS:n hyökkääjä Leevi Teissala loukkaantui Kouvolassa pelatussa ottelussa ottelun loppuhetkillä.

Lue lisää
Tommi Miettinen ja Rauli Urama jatkavat tehtävissään

Tommi Miettinen ja Rauli Urama jatkavat tehtävissään

Turun Palloseura ja päävalmentaja Tommi Miettinen ovat sopineet yhteisen optiojakson käytöstä, ja näin ollen Miettisen päävalmentajasopimus jatkuu kauden 2026–27 loppuun asti.

Lue lisää
Simon Suoranta TUTOon loppukaudeksi

Simon Suoranta TUTOon loppukaudeksi

Kokenut hyökkääjä Simon Suoranta liittyy TUTOn harjoitusvahvuuteen välittömästi, mutta pelaamassa hänet nähdään todennäköisesti vasta ensi viikolla.

Lue lisää