Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Jukka Lehtovaara siirtyy Interiin

Jukka Lehtovaara siirtyy Interiin

 

Veikkausliigasta pudonneen TPS:n ykkösmaalivahti Jukka Lehtovaara siirtyy FC Interiin. 26-vuotias Lehtovaara on allekirjoittanut Interin kanssa kaksivuotisen pelaajasopimuksen.

Lehtovaara siirtyy Interiin ilman siirtokorvausta, sillä hän purki yhteisymmärryksessä sopimuksensa toiselle sarjatasolle pudonneen TPS:n kanssa.

- Oman kunnianhimon kannalta jatkaminen Ykkösessä ei tuntunut oikealta ratkaisulta. Se ei myöskään olisi ollut TPS:lle taloudellisesti järkevää, Lehtovaara kertaa lähtönsä syitä.

- Totta kai siirto ulkomaille kiinnostaa edelleen. Suomalaisista vaihtoehdoista uskoin kuitenkin, että Inter tulee olemaan se urheilullisesti vahvin. Tässä iässä en halua pelata Veikkausliigaa vain osallistumisen takia, vaan haluan myös menestyä, maalivahti perustelee uutta seuravalintaansa.

Interin maalivahtikaksikon toisena jäsenenä ensi vuonna jatkaa Magnus Bahne. Lehtovaara uskoo kahden hyvän maalivahdin olevan toisilleen eduksi ja myös maalivahtivalmentaja Jani Meriläinen saa Inter-tulokkaan kehut.

- Pidän Jania yhtenä parhaista ellei parhaana maalivahtivalmentajana Suomessa. Sekä minä että Mankku (Bahne) voimme päästä varmasti pykälän korkeammalle tasolle yhdessä treenatessa. Olemme jo Mankun kanssa puhuneet tulevasta kaudesta ja harjoituksissa tulee varmasti olemaan hyvä meininki, Lehtovaara arvelee.

Pitkään TPS:ssä pelannut ja viime kaudella joukkueensa kapteeninakin toiminut Lehtovaara ei odota pääsevänsä Inter-kannattajien suosikiksi yhdessä yössä.

- Pelasin monta vuotta Tepsissä ja ymmärrän jos ihmisillä on ristiriitaisia tuntemuksia siirrosta. Asenteisiin voin kuitenkin vaikuttaa vain otteillani kentällä. Kahden vuoden diilillä tahdon osoittaa, että haluan olla mukana nostamassa Interiä takaisin Veikkausliigan kärkipäähän, Lehtovaara kertoo.

Kaudella 2006 Veikkausliigassa debytoinut Lehtovaara on pelannut yhteensä 165 liigaottelua. Turun Pallokerhosta 16-vuotiaana TPS:n riveihin siirtynyt Lehtovaara on lisäksi edustanut Suomea lukuisissa nuorten maaotteluissa. Toistaiseksi ainoan A-maaottelunsa hän on pelannut vuonna 2010.

Interin tiedotteesta / UrheiluSuomi.com


Takaisin edelliselle sivulle


FC Inter ry - logo

FC Inter - 2014 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2014

Ottelut kaudella 2014

Seuran tiedot - Seuran kotisivut


Jukka Lehtovaara

15.3.1988 Turku
Tiedot


18-vuotias hyökkääjä Kariim Al-Wehliye Interiin

18-vuotias hyökkääjä Kariim Al-Wehliye Interiin

Inter on vahvistanut hyökkäysosastoaan kiinnittämällä 18-vuotiaan hyökkääjän Kariim Al-Wehliyen riveihinsä 1+2-vuotisella sopimuksella.

Lue lisää
Loic Essomba vahvistamaan Interin hyökkäystä

Loic Essomba vahvistamaan Interin hyökkäystä

Inter on solminut pelaajasopimuksen laitahyökkääjä Loic Essomban kanssa. Kamerunilaisen laiturin sopimus kattaa kauden 2025 ja sisältää option kaudesta 2026.

Lue lisää
Muutoksia TPS:n miesten edustusjoukkueen valmennukseen

Muutoksia TPS:n miesten edustusjoukkueen valmennukseen

TPS ja miesten edustusjoukkueen päävalmentaja Miika Nuutinen ovat yhteisymmärryksessä päättäneet valmentajasopimuksen purkamisesta.

Lue lisää
Nuorten maajoukkuepelaaja Tomi Väkiparta kaksivuotisella sopimuksella TPS:n GANT-akatemiaan

Nuorten maajoukkuepelaaja Tomi Väkiparta kaksivuotisella sopimuksella TPS:n GANT-akatemiaan

Keskikenttäpelaaja Tomi Väkiparta, 16, liittyy jalkapallon Ykkösliigassa pelaavan TPS:n GANT-akatemiaan kaksivuotisella sopimuksella. Väkiparta siirtyy Turkuun porilaisesta FC Jazzista.

Lue lisää
TPS solmi jatkosopimuksen nuoren oman kasvattinsa kanssa

TPS solmi jatkosopimuksen nuoren oman kasvattinsa kanssa

Jalkapallon Ykkösliigassa pelaava Turun Palloseura on käyttänyt laitahyökkääjä Veeti Pohtion, 18, sopimuksessa olleen option.

Lue lisää
FC Inter vapautti Jarkko Wissin päävalmentajan tehtävästä

FC Inter vapautti Jarkko Wissin päävalmentajan tehtävästä

FC Inter Turku Oy on vapauttanut Jarkko Wissin Interin liigajoukkueen päävalmentajan tehtävästä.

Lue lisää