Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Mestiksen mestaruus katkolla tänään Kupittaalla

 
Mestiksen mestaruus katkolla tänään Kupittaalla


TuTolla on tänään paljon pelissä Mestiksen kolmannessa loppuottelussa Turun Kupittaalla. TuTo voi saavuttaa tänään ensimmäisen Mestis-mestaruutensa, josta seuralle lankeaisi paitsi kannu ja viiri hallin kattoon, myös 125 000 euroa kassaan.

TuTo on ylivoimainen ennakkosuosikki illan finaalissa. Se ei ole ehkä esittänyt parasta peliään kahdessa aiemmassa finaalissa, mutta on pysynyt silti potkun ja parikin Hokkia edellä. Hokki pelasi toisen fianalin kotonaan paremmin kuin ensimmäisen Turussa, mutta ei silti pystynyt riittävästi haastamaan vahvaa TuToa. Ovatkohan Hokilla jo keinot lopussa TuTon kaatamiseksi? Hokin valmentaja Kai Suikkanenkin myönsi toisen finaalin jälkeen, ettei tähän aikaan kaudesta löydy enää mitään uusia kikkoja takataskusta.

Hokille illan peli on kuitenkin viimeinen tilaisuus ryhdistäytyä, jos se aikoo kamppailla toisesta mestaruudestaan vielä tämän päivän jälkeen. TuTolla sen sijaan on kolme "ottelupalloa" eli sillä olisi varaa venyttää ratkaisua vielä pidemmälle. Varmaa kuitenkin on, ettei TuToa kiehdo yli 1200 kilometrin bussimatka Kajaaniin, jossa seuraava finaali pelattaisiin jo huomenna. Joukkuetta kiinnostaa huomattavasti enemmän kuohujuomien poksauttelu ja saunailta tänään komean kauden kruunuksi. Lisäksi Mestiksen kaikkien aikojen suurimmasta mestaruuspalkkiosta, 125 000 eurosta lohjennee jotain myös pelaajille. Summa on TuTon noin 600 000 euron kausibudjettiinkin huomattava bonus.

Melko helpon kauden pelanneen TuTon paineensietokyky joutuu tänään kauden kovimpaan testiin, kun sillä on finaalien katkaisupaikka. TuTon valmentaja Ismo Lehkonen vakuuttaa joukkueelta löytyvän tänään taidon, kunnon ja vauhdin lisäksi myös riittävästi henkistä kanttia.

Mestiksen tiedotteesta / UrheiluTurku.com


Takaisin edelliselle sivulle




Niklas Ylitalo TPS-hyökkäykseen

Niklas Ylitalo TPS-hyökkäykseen

TPS on solminut kahden vuoden sopimuksen hyökkääjä Niklas Ylitalon kanssa. 25-vuotias oikealta laukova laitahyökkääjä siirtyy Turkuun Rauman Lukosta.

Lue lisää
Veli-Matti Savinainen TPS:ään kaksivuotisella sopimuksella

Veli-Matti Savinainen TPS:ään kaksivuotisella sopimuksella

TPS ja kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen ovat solmineet kahden vuoden mittaisen sopimuksen.

Lue lisää
Ruben Rafkin tekee paluun TPS-paitaan

Ruben Rafkin tekee paluun TPS-paitaan

Turun Palloseura ja Ruben Rafkin, 23, ovat solmineet kauden 2025–2026 kattavan sopimuksen.

Lue lisää
TPS ja Tim Söderlund solmineet sopimuksen kaudelle 2025–2026

TPS ja Tim Söderlund solmineet sopimuksen kaudelle 2025–2026

Turun Palloseura on solminut kauden 2025–2026 kattavan sopimuksen hyökkääjä Tim Söderlundin, 27, kanssa. Tuleva kausi on Skellefteåstä kotoisin olevalle ruotsalaishyökkääjälle toinen mustavalkoisissa.

Lue lisää
Ruotsalaishyökkääjä Linus Nässén liittyy TPS:n hyökkäykseen

Ruotsalaishyökkääjä Linus Nässén liittyy TPS:n hyökkäykseen

Turun Palloseura on tehnyt kauden 2025–26 kattavan pelaajasopimuksen ruotsalaisen Linus Nässénin kanssa. 24-vuotias hyökkääjä siirtyy Turkuun SHL-seura Frölunda HC:n riveistä.

Lue lisää
Victor Sjöholm vahvistamaan TPS:n puolustusta yksivuotisella sopimuksella

Victor Sjöholm vahvistamaan TPS:n puolustusta yksivuotisella sopimuksella

Turun Palloseura on tehnyt kauden 2025–2026 kattavan sopimuksen ruotsalaispuolustaja Victor Sjöholmin, 21, kanssa. Oikealta laukova Sjöholm siirtyy Turkuun SHL-seura HV71:n riveistä.

Lue lisää