Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

TuTo vei tehotonta susilaumaa

 
TuTo vei tehotonta susilaumaa

Joensuun peliä kaavailtiin ennakkoon kahden kovan kamppailuksi. Mehtimäellä nähtiin kuitenkin sikäli harvinainen kotipeli, että Joensuun omien poikien ajatukset taisivat olla jo play offeissa ja pelaaminen oli aivan onnetonta verrattuna esimerkiksi viime keskiviikkoiseen. TuTon luistin kulki ihan eri tahtiin kuin Jokipojilla ja sen viikonloppuna saalistamat kuusi pistettä Kajaanista ja Joensuusta kasvattivat kotietumahdollisuuksia pudotuspeleissä, kun kolme kierrosta runkosarjaa on enää pelaamatta.

Oli tiedossa, että Jokipoikien kokoonpanosta puuttuivat Jussi Savolainen ja Luke Sellars, mutta ottelun alussa tuli myös tieto, että Tapio Ahtonen joutui jäämään pois kokoonpanosta sydämen rytmihäiriöiden takia. Joka tapauksessa peli oli ensi hetkistä alkaen turkulaisten hallintaa ja vieraiden 0-1 johtomaali syntyi ensimmäisestä tilanteesta, kun ottelua oli pelattu vain 37 sekuntia. Maalin viimeisteli Markku Vuorisalo. Kolmen minuutin päästä edellisestä iski TuTon Markus Laine ylivoimalla 0-2 ja näytti siltä, että turkulaiset menevät menojaan. Isäntien Sami Puruskainen nosti Jokipojat hetkellisesti peliin mukaan kavennusmaalillaan ajassa 07:42. Joensuulaisten ilo oli kuitenkin vain hetkellistä, kun mestiksen pistepörssin ykkönen, TuTon Jarmo Jokila, upotti kiekon Antti Oren selän taakse ajassa 11:36 ja tilanne oli jo 1-3. Vaikka Jokipojat sai erän lopussa tilaisuutensa pelata lähes minuutin verran ylivoimaa jopa kolmella viittä vastaan, ei joukkueella riittänyt tehoja. Yhtään laukausta ei saatu kohti hienosti pelanneen Juho Santasen  Tuto -maalia kohti, mikä on moisessa tilanteessa tälläkin tasolla varmaan jonkin tason harvinaisuus!

Toisessa erässä toistuivat ensimmäisen erän asiat. Jokipoikien hyökkääminen oli ponnetonta ja puolustuspelaaminenkin terätöntä. Myös joukkueen ylivoimatilanteet olivat tehottomia. TuTo sitä vastoin jatkoi ensimmäisen erän linjoilla ja hallitsi peliä. Myös erikoistilannepelaamisessa turkulaiset onnistuivat, ajassa 26:26 Tero Forsell latasi ylivoimalla 1-4, kun Jokipoikien Jarkko Immonen istui jäähyllä estämisestä.  Erä ei enempää tarjonnutkaan, tilanteita kyllä syntyi molempiin päihin, mutta maalivahdit pysyivät terävinä.

Kolmas erä oli ehkä ottelun tasaisin, johtuen varmaan jo TuTon varman tuntuisesta johtoasemasta.  Jokipoikien takaa-ajo kaatui viimeistään kolmannen erän jäähyilyihin, joista vastasivat hyökkääjät Samu Pitkänen ja Tomi Karlsson. Karlsson kyllä paikkasi jäähyjään tekemällä ottelun viimeisen maalin ajassa 59:26, mutta se oli Jokipojille laiha lohtu.

Molemmilla joukkueilla pelit jatkuvat ensi keskiviikkona. Runkosarjan herruus on lähes katkolla Vaasassa, kun Jokipojat ottaa mittaa toisena olevasta Sportista. TuTon vastus on ennakkoon Jokipoikien vastusta heikompi, kun se kohtaa vieraissa HeKin. Eletään pudotuspelien kannalta jännittäviä hetkiä.

Mestiksen tiedotteesta / UrheiluTurku.com


Takaisin edelliselle sivulle


Turun Toverit - logo

TuTo - 2008-2009 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2008-2009

Ottelut kaudella 2008-2009

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Maximilian Eisenmenger TPS-paitaan loppukauden kattavalla sopimuksella

Maximilian Eisenmenger TPS-paitaan loppukauden kattavalla sopimuksella

TPS on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen 26-vuotiaan saksalais-ruotsalaisen hyökkääjän Maximilian Eisenmengerin kanssa.

Lue lisää
Puolustaja Leo Sahlin Wallenius vuokralle TPS:ään

Puolustaja Leo Sahlin Wallenius vuokralle TPS:ään

Växjö Lakersin puolustaja Leo Sahlin Wallenius siirtyy TPS:ään vuokralle 14.2.2025 asti.

Lue lisää
Kaksi pelaajaa vuokralle TPS-paitaan

Kaksi pelaajaa vuokralle TPS-paitaan

Hyökkääjä Sisu Yliniemi sekä puolustaja Jesse Vuorela TPS-paitaan.

Lue lisää
Leevi Teissalan poissaolosta tarkentunut arvio

Leevi Teissalan poissaolosta tarkentunut arvio

TPS:n hyökkääjä Leevi Teissala loukkaantui Kouvolassa pelatussa ottelussa ottelun loppuhetkillä.

Lue lisää
Tommi Miettinen ja Rauli Urama jatkavat tehtävissään

Tommi Miettinen ja Rauli Urama jatkavat tehtävissään

Turun Palloseura ja päävalmentaja Tommi Miettinen ovat sopineet yhteisen optiojakson käytöstä, ja näin ollen Miettisen päävalmentajasopimus jatkuu kauden 2026–27 loppuun asti.

Lue lisää
Simon Suoranta TUTOon loppukaudeksi

Simon Suoranta TUTOon loppukaudeksi

Kokenut hyökkääjä Simon Suoranta liittyy TUTOn harjoitusvahvuuteen välittömästi, mutta pelaamassa hänet nähdään todennäköisesti vasta ensi viikolla.

Lue lisää