Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Pitkänen ja Guong PoPan turma

 
Pitkänen ja Guong PoPan turma


Ex-porilainen Petteri Pitkänen ja TPK:n palloväkkärä Tran Guong olivat Kerhon voiton takuumiehinä liiga-avauksessa. Guong vastasi kahdesta TPK:n maalista ja Pitkänen yhdestä. Ottelu päättyi turkulaisisäntien ansaittuun 4-1 (3-1) voittoon.

PoPan koetinkivenä ottelussa oli puoliaikojen alut. Ensimmäisen puoliajan alkuun TPK teki 2 minuutin jälkeen 1-0 ja 7 minuutin jälkeen 2-0. Toisella puoliajalla ei Sinimyrsky ollut ehtinyt kunnolla edes kentälle kun Miika Puputti tälläsi taululle 4-1. Pelikellossa oli tuossa vaiheessa 20.37. Myös Niko Stenholm oli loistavalla pelipäällä, tarjoillen kaksi maalisyöttöä. Porilaisten ainokaisen viimeisteli Sami Rantala Jone Vallinin syötöstä.

- Lopputulokseen en ole tyytyväinen, mutta yksittäisistä pelaajista nostaisin liigadebytantit Teemu Vennon ja PoPan parhaana palkitun Jone Vallinin esiin, vastuuvalmentaja Ali Rantala kertoi ottelun päätyttyä.

17-vuotias Vento paini läpi ottelun hyvällä intensiteetillä pohjapelaajan paikalla liki 30 senttiä pitempää Pitkästä vastaan ja Vallin toi sähäkkyydellään tilaa hyökkäysalueella. PoPa ei kuitenkaan onnistunut pääsemään hyville maalintekopaikoille lievästä lopun hallinnasta huolimatta ja valtakunnan ykköstorjuja Marko Laaksonen hoisi tonttinsa virheettömästi Kerhon maalilla.

- Puoliaikojen alut maksoivat tänään pisteet. Kerho ansaitsi voittonsa, valmentaja Mikko Seppälä mietiskeli tappion jälkeen.

Porin Palloilijat jatkaa liigaurakkaansa seuraavaksi Nakkilassa. Ottelu pelataan lauantaina 31.10 kello 15.00 alkaen. PoPa toivottaa kaikki Sinimyrsky henkiset tervetulleiksi liigan kotiavaukseen FTK:ta vastaan.

TPK - PoPa 4-1 (3-1)
2:52 1-0 Guong (Maja)
7:08 2-0 Pitkänen (Stenholm)
13:29 3-0 Guong
19:09 3-1 Rantala (Vallin)
20:35 4-1 M.Puputti (Stenholm)

Varoitukset (syy):
Koti: Jani Puputti (A)
Vieras: Vesa Lamminen (A)

PoPan tiedotteesta / UrheiluPori.com


Takaisin edelliselle sivulle


Porin Palloilijat ry - logo

PoPa - 2009-2010 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2009-2010

Ottelut kaudella 2009-2010

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Futsalin pudotuspelit alkavat

Futsalin pudotuspelit alkavat

Futsal-liiga jatkuu tulevana viikonloppuna pudotuspelien muodossa.

Lue lisää
Ratkaisun hetket lähestyvät kuluvan kauden liigassa

Ratkaisun hetket lähestyvät kuluvan kauden liigassa

Futsal-liiga palaa viikonloppuna jälleen kerran tositoimiin pienen maaottelutauon jälkeen.

Lue lisää
Nälkäinen ja ärsytetty Kerho liigajohtajaa haastamaan

Nälkäinen ja ärsytetty Kerho liigajohtajaa haastamaan

Liigan neljännentoista kierroksen kamppailu tuo tulevana viikonloppuna Kerholle vieraita hämeestä.

Lue lisää
Ja lopussa saatiin kulma...

Ja lopussa saatiin kulma...

Sanonta ”uusi vuosi uudet kujeet” ei pitänyt alkuunkaan paikkaansa, kun Turun Pallokerhon futsalmiehistö palasi joulutauolta liigapelien pariin, ellei kujeilijaksi sitten lueta vieraiksi saapuneiden Espoolaisten futsalistoja.

Lue lisää
Moderni klassikko loppiaisen iltapäivässä

Moderni klassikko loppiaisen iltapäivässä

Futsal-liiga palaa tulevana torstaina sekä joulu- että maaottelutauolta ja Turun Pallokerhon futsalistoille vuosi 2011 alkaa heti ehkä sillä kaikkein haastavimmalla pelillä.

Lue lisää
Taistelu jokivarren valtikasta

Taistelu jokivarren valtikasta

Turun Pallokerho – FC Inter Turku hyväntekeväisyys futsal-ottelu. Lauantaina 22.01.2011 kello 15:00 Caribian 994-areenalla.

Lue lisää