Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

TPS selvisi Suomen Cupin finaaliin

 
TPS selvisi Suomen Cupin finaaliin

TPS rynni Suomen Cupin finaaliin voittamalla tänään KuPS:n Kuopiossa lukemin 1-2. Samalla TPS kuittasi KuPS:lle pari viikkoa sitten kärsityn tappion parhaalla mahdollisella tavalla. Ottelun ratkaisijaksi nousi voittomaalin tehnyt ja viime ottelussa korttitilin täyttymisen takia huilannut Riku Riski.

Ottelu eteni tasalukemissa aina noin puoleen tuntiin asti. Tällöin laitapakkina jälleen viilettänyt Kalle Mäkinen rynni rangaistusalueelle ja varmaan maalipaikkaan, mutta KuPS-maalivahti Joonas Pöntinen rikkoi Kallea rumasti  ja tuloksena tästä oli tietysti pilkku. Tällä kaudella jo kolme rankkaria upottanut Jonatan Johansson asteli päättäväisesti reiluun yhdeksään metriin ja pisti kuin pistikin pallon jälleen varmasti maaliin. Kotijoukkue KuPS nousi vielä tasoihin ja taistelemaan cup-unelmasta aivan avausjakson lopulla. KuPS sai vapaapotkun vaaralliselta etäisyydeltä ja komean kuvien päätteeksi Patrice Ollo iski pallon Tepsin verkkoon vastustamattomasti. TPS hallitsi ensimmäistä puoliaikaa lähes suvereenisti.

- Eka jakso oli kyllä täysin meidän. Jos katsotaan jotain prosentteja missä pallo on ollut niin kyllä se varmaan 80 prosenttisesti oli KuPS:n puolustusalueella. Meillä oli paikkamme ratkaista peli jo ensimmäisellä jaksolla, puhisi TPS:n päävalmentaja Marko Rajamäki matsin jälkeen.

Toisella puoliajalla ottelu hieman tasottui ja KuPS:n ollessa ehkä jopa hieman aktiivisempi. Ottelun ratkaisu nähtiin vartti ennen loppua. Tintti Johansson voitti pääpallon hyökkäysalueella 100-0 ja pallo tuli koko ottelun härkämäisesti pelanneelle Babatunde Wusulle. Tunde jatkoi tyylikkäästi pallon pilkun tienoille johon RR10 oli kirmannut. Riskillä oli aikaa ottaa pallo haltuunsa ja tuikata pallo maaliin  vielä nöyryyttävästi maalivahti Pöntisen palikoista.

- Toisella jaksolla meillä alkoi vähän jalat painaa ja KuPS pääsi peliin mukaan. Kokonaisuudessa tämä oli kyllä ihan ansaittu voitto. Iso kiitos pelaajille, yhden palauttavan päivän jälkeen tällainen peliesitys ja lopputulos. Hieno voitto, kiteytti Rapa ja jatkoi vielä:

- Otteluohjelma ei ole meille nyt kovin suotuisa. Kyllä vaikka koko kausi voitaisiin pelata pari matsia viikossa, mutta nyt pelataan neljä matsia viikon sisään. Jotain siinä on kyllä vialla, kritisoi Rajamäki vielä voittotunnelmissakin.

TPS kohtaa Suomen Cupin finaalissa 25.9. Helsingin Finnair Stadiumilla HJK:n, joka puolestaan nuiji tänään IFK Mariehamnin lukemin 3-0.

TPS:n tiedotteesta / UrheiluTurku


Takaisin edelliselle sivulle


Turun Palloseura - logo

TPS - 2010 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010

Ottelut kaudella 2010

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



18-vuotias hyökkääjä Kariim Al-Wehliye Interiin

18-vuotias hyökkääjä Kariim Al-Wehliye Interiin

Inter on vahvistanut hyökkäysosastoaan kiinnittämällä 18-vuotiaan hyökkääjän Kariim Al-Wehliyen riveihinsä 1+2-vuotisella sopimuksella.

Lue lisää
Loic Essomba vahvistamaan Interin hyökkäystä

Loic Essomba vahvistamaan Interin hyökkäystä

Inter on solminut pelaajasopimuksen laitahyökkääjä Loic Essomban kanssa. Kamerunilaisen laiturin sopimus kattaa kauden 2025 ja sisältää option kaudesta 2026.

Lue lisää
Muutoksia TPS:n miesten edustusjoukkueen valmennukseen

Muutoksia TPS:n miesten edustusjoukkueen valmennukseen

TPS ja miesten edustusjoukkueen päävalmentaja Miika Nuutinen ovat yhteisymmärryksessä päättäneet valmentajasopimuksen purkamisesta.

Lue lisää
Nuorten maajoukkuepelaaja Tomi Väkiparta kaksivuotisella sopimuksella TPS:n GANT-akatemiaan

Nuorten maajoukkuepelaaja Tomi Väkiparta kaksivuotisella sopimuksella TPS:n GANT-akatemiaan

Keskikenttäpelaaja Tomi Väkiparta, 16, liittyy jalkapallon Ykkösliigassa pelaavan TPS:n GANT-akatemiaan kaksivuotisella sopimuksella. Väkiparta siirtyy Turkuun porilaisesta FC Jazzista.

Lue lisää
TPS solmi jatkosopimuksen nuoren oman kasvattinsa kanssa

TPS solmi jatkosopimuksen nuoren oman kasvattinsa kanssa

Jalkapallon Ykkösliigassa pelaava Turun Palloseura on käyttänyt laitahyökkääjä Veeti Pohtion, 18, sopimuksessa olleen option.

Lue lisää
FC Inter vapautti Jarkko Wissin päävalmentajan tehtävästä

FC Inter vapautti Jarkko Wissin päävalmentajan tehtävästä

FC Inter Turku Oy on vapauttanut Jarkko Wissin Interin liigajoukkueen päävalmentajan tehtävästä.

Lue lisää