Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

TPS siirtyy kaudeksi 2015 Urheilupuiston Yläkentälle pelaamaan

TPS siirtyy kaudeksi 2015 Urheilupuiston Yläkentälle pelaamaan

 

Jalkapallon Ykköseen ja kauteen 2015 valmistautuva TPS on pelannut koko Veikkausliigahistoriansa ajan Kupittaan jalkapallostadionilla, joka on tunnettu kaudesta 2003 lähtien Veritas Stadionin nimellä. TPS on solminut kaudesta 2003 lähtien Veritas Stadionin taustayhtiön kanssa eripituisia vuokrasopimuksia. Viimeisin vuokrasopimus päättyi kauden 2014 jälkeen. TPS on neuvotellut syksyn aikana uudesta stadionsopimuksesta, mutta neuvottelut eivät ole tuottaneet TPS:n kannalta toivottua lopputulosta. TPS:n taloudelliset resurssit eivät mahdollista pelaamista Veritas Stadionilla ainakaan kaudella 2015.

FC TPS Turku Oy on kartoittanut koko ajan myös muita mahdollisia pelipaikkoja. FC TPS Turku Oy on päätynyt kariutuneiden Veritas Stadion –neuvotteluiden jälkeen siihen lopputulokseen, että paras pelipaikka kaudeksi 2015 on Turun Urheilupuiston Yläkenttä, josta on myönteisiä kokemuksia jo kauden 2013 osalta. Yläkentän yleisökapasiteettia pystyy kasvattamaan lisäkatsomoiden avulla siten, että ottelutapahtumiin mahtuu jopa 2000 katsojaa. Vaikka Yläkentän puitteet ovat Veritas Stadionia alkeellisemmat, pyrkii TPS kehittämään mahdollisimman yleisöystävällisiä ottelutapahtumia erilaisine oheispalveluineen. TPS pyrkii huomioimaan ottelutapahtumien suunnittelussa sekä Yläkentän olosuhteiden kehittämisessä kannattajansa, yhteistyökumppaninsa, tiedotusvälineiden edustajat sekä muun yleisönsä. Yläkenttää käyttää kotikenttänään myös TPS:n naisten liigajoukkue. TPS:n miesten edustusjoukkueen kausikortilla pääsee kaudella 2015 katsomaan myös naisten liigajoukkueen kotipelit.

TPS:n tiedotteesta / UrheiluSuomi.com


Takaisin edelliselle sivulle


Turun Palloseura - logo

TPS - 2014 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2014

Ottelut kaudella 2014

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



FC Interin Jan Heinonen lainalle Kokkolaan

FC Interin Jan Heinonen lainalle Kokkolaan

FC Interin 18-vuotias Jan Heinonen siirtyy lainasopimuksella Ykkösessä pelaavaan Kokkolan Pallo-Veikkojen joukkueeseen.

Lue lisää
Kokenut Kalle Taimi vahvistamaan TPS:n puolustusta

Kokenut Kalle Taimi vahvistamaan TPS:n puolustusta

TPS on solminut kauden 2021 kattavan sopimuksen laitapuolustaja Kalle Taimen kanssa. 29-vuotias Taimi on kotoisin alun perin Kaarinasta, mutta hän siirtyi Varsinais-Suomesta SJK:n organisaatioon Seinäjoelle jo kaudeksi 2011.

Lue lisää
Monipuolinen Samuel Mahlamäki vahvistaa TPS:n puolustusta

Monipuolinen Samuel Mahlamäki vahvistaa TPS:n puolustusta

Turun Palloseura on solminut kauden 2021 kattavan sopimuksen puolustaja Samuel Mahlamäen kanssa. 24-vuotias Mahlamäki pystyy pelaamaan sekä keskuspuolustajana, että puolustuksen laidalla.

Lue lisää
Noah Nurmi palaa Interiin pitkällä sopimuksella

Noah Nurmi palaa Interiin pitkällä sopimuksella

Viime kaudella Veikkausliigaa FC Interissä lainasopimuksella pelannut 19-vuotias Noah Nurmi palaa Turkuun Interin ja tanskalaisseura Esbjergin päästyä sopimukseen Nurmen pysyvästä siirrosta.

Lue lisää
Albijon Muzaci jatkaa TPS:n riveissä myös kaudella 2021

Albijon Muzaci jatkaa TPS:n riveissä myös kaudella 2021

Laitahyökkääjä Albijon Muzaci on solminut kauden 2021 kattavan jatkosopimuksen TPS:n kanssa. 24-vuotias Muzaci aloittaa nyt kolmannen kautensa TPS:n edustusjoukkueen riveissä.

Lue lisää
Argentiinalainen Pibe Interin uusin pelaajahankinta

Argentiinalainen Pibe Interin uusin pelaajahankinta

FC Inter on solminut pelaajasopimuksen argentiinalaisen hyökkäyspään pelaajan Piben kanssa. Koko uransa Espanjassa pelannut 24-vuotias Pibe, varsinaiselta nimeltään Agustín Pastoriza Cacabelos.

Lue lisää