Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Sisuuntunut TUTO murskavoittoon Jyväskylässä

Sisuuntunut TUTO murskavoittoon Jyväskylässä

TUTO aloitti Keski-Suomen viikonlopun murskaavasti Jyväskylässä. Sarjakärjessä yhdessä KooKoon ja Jukureiden kanssa kierrokselle lähtenyt JYP-Akatemia sai vastaansa sisuuntuneen turkulaisryhmän. TUTOn ilme oli koko illan sellainen, että käytännössä jyväskyläläisisännillä ei ollut minkäänlaisia mahdollisuuksia pisteille. Lopulta tulostaululla komeilivat turkulaisittain hienot lukemat 0-6. 

TUTO tuli avauserään todella vauhdikkaasti. Hyvä alku palkittiin jo reilun neljän minuutin pelin jälkeen, kun Hannu Kuru muutti lukemiksi 0-1. Esityön osumaan tekivät Topi Taavitsainen ja Kalle Moisio. Maalista lisää virtaa saanut vierasjoukkue sai vielä ennen erän puoliväliä pari maukasta paikkaa lisätä johtoa, mutta Oskari Lehtisen ylärimaan osunutta laukasta lähemmäs maalia ei päästy. Avauserän toinen puolisko oli JYP-Akatemian hallintaa, sillä TUTOn pelaajat kuluttivat peräti neljä kertaa jäähypenkkiä avauserässä. Turkulaisten alivoimanelikko kesti jyväskyläläisyritykset kuitenkin mallikkaasti, joten erätauolle lähdettiin 0-1 lukemissa.

Jyväskylään iskee hurrikaani

Toisesta erästä muodostui todellinen TUTOn ilotulitus. Hurrikaanin lailla tuhoa kylvänyt turkulaisryhmä ehti istua peräti viisi kahden minuutin jäähyä erässä, mutta samalla iskeä kolmesti limpun jyväskyläläisten pömpeliin. Toisen erän maalinteon aloitti TUTOn Taavitsainen, joka viimeisteli Ville Ahlgrenin ja Oskari Lehtisen esityöstä vanhan ajan klap-klap maalin. Jatkoa seurasi vielä ennen erän puoliväliä, kun Lehtinen viimeisteli ylivoimalla Timo Pärssisen ja Tuukka Pulliaisen syötöistä taululle jo 0-3 lukemat. Ottelun lopullinen niitti oli Miikka Tuomaisen alivoimamaali, joka syntyi reilu minuuttia ennen erätaukoa.

Taavitsainen säväyttää

TUTO aloitti kolmannen erän kahden miehen vajaalla. Tämä kuten muutkin illan alivoimat selvitettiin mallikkaasti. Loppuajan TUTO pysyi pois jäähyboksista ja dominoi kenttätapahtumia mielin määrin. Hallinnasta kertoo oman osansa se, että Kaapo Kähköselle kirjattiin turkulaisten maalilla päätöserässä ainoastaan yksi torjunta.

Maaliverkkokin heilui JYP-Akatemian päädyssä vielä kahdesti, kun ensin Pulliainen viimeisteli lukemiksi kylmän viileästi maalinedustalta 0-5 Aki Keinäsen ja Kristian Tuohilammen syötöistä. Illan komein suoritus nähtiin Taavitsaisen lavasta. Rankkari, josta 0-6 loppulukemat syntyi, oli itsessään upea suoritus. Tilanne, josta rankkari tuli, säväytti myös, sillä ilman jyväskyläläispuolustajan rikettä Taavitsainen olisi päässyt yrittämään viimeistelyä koko kentän soolon päätteeksi.

TUTOn päävalmentaja Ismo Lehkonen oli ottelun jälkeen tyytyväinen näkemäänsä.

- Olen ylpeä pojista. Tämä oli hyvä peli meiltä. Muutimme hieman alivoimapelaamistamme tähän otteluun, jonka myötä saimme sen toimimaan huomattavasti paremmin. Olemme oikealla tiellä.

TUTOn pelit jatkuvat lauantaina KeuPa HT:n vieraana. Peli alkaa Keuruulla klo 17.00.

TUTOn tiedotteesta / UrheiluSuomi.com


Takaisin edelliselle sivulle


Turun Toverit - logo

TuTo - 2014-2015 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2014-2015

Ottelut kaudella 2014-2015

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Noa Vali jatkaa TPS:ssä – nuori maalivahti solminut kaksivuotisen jatkosopimuksen

Noa Vali jatkaa TPS:ssä – nuori maalivahti solminut kaksivuotisen jatkosopimuksen

TPS on solminut kaksivuotisen jatkosopimuksen maalivahti Noa Valin kanssa.

Lue lisää
Oliver Lauridsen jatkaa TPS:ssä – jatkosopimus kaudelle 2025–2026

Oliver Lauridsen jatkaa TPS:ssä – jatkosopimus kaudelle 2025–2026

Turun Palloseura on solminut jatkosopimuksen kaudelle 2025–2026 puolustaja Oliver Lauridsenin, 36, kanssa. Tanskalaispuolustaja lähtee näin jo kolmanteen kauteensa mustavalkoisissa.

Lue lisää
Mika Suoraniemestä TPS:n uusi urheilujohtaja

Mika Suoraniemestä TPS:n uusi urheilujohtaja

Mika Suoraniemi on nimetty TPS:n uudeksi urheilujohtajaksi. Hän on toiminut peliuran jälkeen 15 vuoden ajan useissa eri tehtävissä niin junioripuolella kuin edustusjoukkueen tukitoiminnoissa.

Lue lisää
Toni Söderholm TPS:n päävalmentajaksi

Toni Söderholm TPS:n päävalmentajaksi

HC TPS on nimittänyt miesten edustusjoukkueen uudeksi päävalmentajaksi Toni Söderholmin. Sopimus on kaksivuotinen.

Lue lisää
Maximilian Eisenmenger TPS-paitaan loppukauden kattavalla sopimuksella

Maximilian Eisenmenger TPS-paitaan loppukauden kattavalla sopimuksella

TPS on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen 26-vuotiaan saksalais-ruotsalaisen hyökkääjän Maximilian Eisenmengerin kanssa.

Lue lisää
Puolustaja Leo Sahlin Wallenius vuokralle TPS:ään

Puolustaja Leo Sahlin Wallenius vuokralle TPS:ään

Växjö Lakersin puolustaja Leo Sahlin Wallenius siirtyy TPS:ään vuokralle 14.2.2025 asti.

Lue lisää