Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

TuTon voittoputkelle haetaan jatkoa Heinolassa

 
TuTon voittoputkelle haetaan jatkoa Heinolassa

TuTo pelaa tämän viikon ainoan ottelunsa lauantaina Heinolassa, jossa isäntäjoukkue HeKi koettaa horjuttaa TuTon asemaa sarjakärjessä. TuTo lähtee otteluun jo kuuden ottelun mittainen voittoputki takanaan. Joukkueet ovat kohdanneet kolmesti aiemmin tällä kaudella. Kohtaamiset Kupittaalla ovat päättyneet TuTon voittoihin numeroin 4-0 sekä 5-3. Heinolassa aiempi kohtaaminen päättyi HeKin 5-4 voittoon rangaistuslaukausten jälkeen.

TuTo lähtee otteluun kovan harjoitusviikon opein. Valmentaja Ismo Lehkonen on yrittänyt kovalla fyysisellä harjoittelulla pitää joukkueen iskussa lauantain koitosta varten. Kapteeni Pasi Järvisen mukaan fyysisellä harjoittelulla yritetään ottaa keskiviikkona pelaava HeKi kiinni, jottei viikon pelaamattomuus pääsisi näkymään itse ottelussa ja jotta kaikki kolme pistettä lähtisivät joukkueen mukana takaisin Kupittaalle. Järvinen odottaa HeKi ottelusta erittäin fyysistä kamppailua, jollaisissa pelaamisesta hän itse nauttii. Hän mainitsee vaarallisimmiksi HeKi pelaajiksi parhaimmillaan taiturimaisen Ville Kiiskisen ja periksi antamattoman ihmiskuulan, Janne Sinkkosen.

TuTon loukkaantumistilanne on helpottamassa, ja kolhuista kärsineet pelaajat ovat harjoitelleet jo muun joukkueen mukana. Heidän pelaamisensa lauantain ottelussa on kuitenkin vielä epävarmaa. TuTo hamuaa lisää voittoja varmistaakseen Mestiksen runkosarjan paalupaikan säilymisen itsellään.

TuTo Hockeyn tiedotteesta / UrheiluTurku.com


Takaisin edelliselle sivulle




Ruotsalaishyökkääjä Linus Nässén liittyy TPS:n hyökkäykseen

Ruotsalaishyökkääjä Linus Nässén liittyy TPS:n hyökkäykseen

Turun Palloseura on tehnyt kauden 2025–26 kattavan pelaajasopimuksen ruotsalaisen Linus Nässénin kanssa. 24-vuotias hyökkääjä siirtyy Turkuun SHL-seura Frölunda HC:n riveistä.

Lue lisää
Victor Sjöholm vahvistamaan TPS:n puolustusta yksivuotisella sopimuksella

Victor Sjöholm vahvistamaan TPS:n puolustusta yksivuotisella sopimuksella

Turun Palloseura on tehnyt kauden 2025–2026 kattavan sopimuksen ruotsalaispuolustaja Victor Sjöholmin, 21, kanssa. Oikealta laukova Sjöholm siirtyy Turkuun SHL-seura HV71:n riveistä.

Lue lisää
Noa Vali jatkaa TPS:ssä – nuori maalivahti solminut kaksivuotisen jatkosopimuksen

Noa Vali jatkaa TPS:ssä – nuori maalivahti solminut kaksivuotisen jatkosopimuksen

TPS on solminut kaksivuotisen jatkosopimuksen maalivahti Noa Valin kanssa.

Lue lisää
Oliver Lauridsen jatkaa TPS:ssä – jatkosopimus kaudelle 2025–2026

Oliver Lauridsen jatkaa TPS:ssä – jatkosopimus kaudelle 2025–2026

Turun Palloseura on solminut jatkosopimuksen kaudelle 2025–2026 puolustaja Oliver Lauridsenin, 36, kanssa. Tanskalaispuolustaja lähtee näin jo kolmanteen kauteensa mustavalkoisissa.

Lue lisää
Mika Suoraniemestä TPS:n uusi urheilujohtaja

Mika Suoraniemestä TPS:n uusi urheilujohtaja

Mika Suoraniemi on nimetty TPS:n uudeksi urheilujohtajaksi. Hän on toiminut peliuran jälkeen 15 vuoden ajan useissa eri tehtävissä niin junioripuolella kuin edustusjoukkueen tukitoiminnoissa.

Lue lisää
Toni Söderholm TPS:n päävalmentajaksi

Toni Söderholm TPS:n päävalmentajaksi

HC TPS on nimittänyt miesten edustusjoukkueen uudeksi päävalmentajaksi Toni Söderholmin. Sopimus on kaksivuotinen.

Lue lisää