Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Vaasankin veri vapisee?

 
Vaasankin veri vapisee?


Ennakkoveikkauksissa Mestiksen suurimmaksi suosikiksi ennen kautta nostettu Sport saapuu keskiviikkona vierailulle Kupittaan monitoimihalliin. Juhani Tammisen suojattien alkukausi on sujunut kaikkea muuta kuin odotetunlaisesti. Sport on sarjassa kuudentena kahdeksan pistettä Tutoa perässä. Harjoituskaudella joukkue kävi häviämässä Turussa rumin luvuin. Paljon jäi siis varmasti hampaankoloon. Vaasalaisilla on alla niukka voitto KooKoosta kun taas TuTo puolestaan jäi Mikkelissä Jukureiden jyrän alle.

Ennen keskiviikon kierrosta turkulaisilla on kolmoisjohto pistepörssissä. Herrat Jokila, Vuorisalo ja Koponen ovat tämän hetken Mestiksen parhaat pistenikkarit. Sportin paras pistemies Markus Jämsä on seitsemäs. Sportin ulkomaalaisista vahvistuksista parhaiten on selkeästi pelannut Paul Cabana, jolla on koossa 11 pistettä kahdessatoista ottelussa. Myös maalivahtipörssissä TuTolla on pieni etu sillä Juho Santanen on tuon tilaston kolmas, Sportin Jaakko Suomalainen seitsemäs. Tilastoilla ei otteluja kuitenkaan voiteta. On pelattava ehjä ja tasainen ottelu joka osa-alueella.

Kotijoukkueen riveissä on tapahtunut jälleen muutoksia pelaajarintamalla. Camilo Miettinen palasi Bluesiin suunniteltua aiemmin paikatakseen loukkaantumisista kärsivää ryhmää. Christoffer Dahla lienee edelleen sivussa loukkaantumisen vuoksi. Markus Lainetta puolestaan odotellaan pelaavaan kokoonpanoon lähiaikoina. Mies tuo terveenä hyvän lisän varsinkin TuTon ylivoimaan. Yksi illan mielenkiintoisimmista pelaajista on eittämättä Toni Sihvonen. Hyvän alkukauden pelannut konkari tunnetaan hyvänä puolustuspelaajana. Tällä kaudella hänellä on koossa jo kuitenkin mukavasti pisteitäkin.

TuTon ja Sportin ottelut ovat olleet perinteisesti värikkäitä tapahtumia. Niin varmasti nytkin. Jokohan lopulta myös alkukauden kadoksissa olleet Rebelsit löytävät tiensä hallille?

Mestiksen tiedotteesta / UrheiluTurku.com


Takaisin edelliselle sivulle




Maximilian Eisenmenger TPS-paitaan loppukauden kattavalla sopimuksella

Maximilian Eisenmenger TPS-paitaan loppukauden kattavalla sopimuksella

TPS on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen 26-vuotiaan saksalais-ruotsalaisen hyökkääjän Maximilian Eisenmengerin kanssa.

Lue lisää
Puolustaja Leo Sahlin Wallenius vuokralle TPS:ään

Puolustaja Leo Sahlin Wallenius vuokralle TPS:ään

Växjö Lakersin puolustaja Leo Sahlin Wallenius siirtyy TPS:ään vuokralle 14.2.2025 asti.

Lue lisää
Kaksi pelaajaa vuokralle TPS-paitaan

Kaksi pelaajaa vuokralle TPS-paitaan

Hyökkääjä Sisu Yliniemi sekä puolustaja Jesse Vuorela TPS-paitaan.

Lue lisää
Leevi Teissalan poissaolosta tarkentunut arvio

Leevi Teissalan poissaolosta tarkentunut arvio

TPS:n hyökkääjä Leevi Teissala loukkaantui Kouvolassa pelatussa ottelussa ottelun loppuhetkillä.

Lue lisää
Tommi Miettinen ja Rauli Urama jatkavat tehtävissään

Tommi Miettinen ja Rauli Urama jatkavat tehtävissään

Turun Palloseura ja päävalmentaja Tommi Miettinen ovat sopineet yhteisen optiojakson käytöstä, ja näin ollen Miettisen päävalmentajasopimus jatkuu kauden 2026–27 loppuun asti.

Lue lisää
Simon Suoranta TUTOon loppukaudeksi

Simon Suoranta TUTOon loppukaudeksi

Kokenut hyökkääjä Simon Suoranta liittyy TUTOn harjoitusvahvuuteen välittömästi, mutta pelaamassa hänet nähdään todennäköisesti vasta ensi viikolla.

Lue lisää