Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Inter taipui niukasti Hongalle

 
Inter taipui niukasti Hongalle

FC Inter pelasi viimeisen harjoitusottelunsa keskiviikko iltapäivällä Honkaa vastaan ennen joukkueen kohdalla maanantaina alkavaa Veikkausliigakautta 2009. Tasaisen ottelun voitti ensimmäisen jakson maalinsa turvin kotijoukkue Honka 1-0(1-0).

Tappiosta huolimatta Inter pystyi ottelussa täysin tasapäiseen esitykseen mestarisuosikki Honkaa vastaan. Ensimmäisellä jaksolla ykkösnyrkillään pelannut kotijoukkue Honka onnistui tekemään ottelun ainoaksi jääneen maalinsa vapaapotkun jälkitilanteesta.

Maalissa Interin puolustus ei ollut hereillä Hongan nopean vapaapotkun kanssa ja Hermanni Vuorisella oli lopulta helppo työ liukua pallo takatolpalta Interin maaliin. Peliä oli tuolloin pelattu 13. minuuttia.

Myös Interillä oli ensimmäisellä jaksolla omat hetkensä tulla tasoihin. Joukkue sai laitojen kautta luotua painetta Hongan puolustukseen, mutta viimeisten syöttöjen laatu ei ollut tuulisella kentällä paras mahdollinen.

Jäipä ottelun erotuomarilta näkemättä yksi kentän laidalle selvältä näyttänyt rankkarikin. Tilanteessa Guillano Grot kaadettiin, mutta kaikkien hämmästykseksi Antti Munukan pilli ei tilanteessa soinut.

Ottelun toisella jaksolla Inter oli jälleen hallitsevampi osapuoli. Hyvistä paikoista huolimatta joukkue ei pystynyt ohittamaan Hongan maalivahti Janne Henrikssonia. Lähimpänä tasoitusta Interistä olivat Severi Paajanen ja Joni Kauko.

Hongan oikeastaan ainoa maalitilanne toisella jaksolla tuli ihan pelin lopussa Henri Lehtosen harhauttelun seurauksena. Maalivahti Patrick Bantamoi oli kuitenkin tilanteessa hereillä.

- Vaikka tappio tulikin, niin olen kaiken kaikkiaan tyytyväinen meidän pelaamiseemme. Joissakin pienissä asioissa meille jäi parannettavaa. Se on kuitenkin ihan normaalia, koska kentällä oli toisille, ei niin tuttuja pelaajia, pohti päävalmentaja Job Dragtsma ottelun kulkua.

Interin kokoonpano: Bantamoi, Verino(Kauko 76. min), Ramirez, Nyman(Mäkilä 85. min), Grot, Aho, Ojala, Pertot(Paajanen 46. min), Sanevuori(Lehtonen 46. min), Nikkari, Nwanganga(Tumanto 74. min).

Vaihdossa: Monsalve ja Gomez-Marttila.

Interin tiedotteesta / UrheiluTurku.com


Takaisin edelliselle sivulle


FC Inter ry - logo

FC Inter - 2009 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2009

Ottelut kaudella 2009

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



18-vuotias hyökkääjä Kariim Al-Wehliye Interiin

18-vuotias hyökkääjä Kariim Al-Wehliye Interiin

Inter on vahvistanut hyökkäysosastoaan kiinnittämällä 18-vuotiaan hyökkääjän Kariim Al-Wehliyen riveihinsä 1+2-vuotisella sopimuksella.

Lue lisää
Loic Essomba vahvistamaan Interin hyökkäystä

Loic Essomba vahvistamaan Interin hyökkäystä

Inter on solminut pelaajasopimuksen laitahyökkääjä Loic Essomban kanssa. Kamerunilaisen laiturin sopimus kattaa kauden 2025 ja sisältää option kaudesta 2026.

Lue lisää
Muutoksia TPS:n miesten edustusjoukkueen valmennukseen

Muutoksia TPS:n miesten edustusjoukkueen valmennukseen

TPS ja miesten edustusjoukkueen päävalmentaja Miika Nuutinen ovat yhteisymmärryksessä päättäneet valmentajasopimuksen purkamisesta.

Lue lisää
Nuorten maajoukkuepelaaja Tomi Väkiparta kaksivuotisella sopimuksella TPS:n GANT-akatemiaan

Nuorten maajoukkuepelaaja Tomi Väkiparta kaksivuotisella sopimuksella TPS:n GANT-akatemiaan

Keskikenttäpelaaja Tomi Väkiparta, 16, liittyy jalkapallon Ykkösliigassa pelaavan TPS:n GANT-akatemiaan kaksivuotisella sopimuksella. Väkiparta siirtyy Turkuun porilaisesta FC Jazzista.

Lue lisää
TPS solmi jatkosopimuksen nuoren oman kasvattinsa kanssa

TPS solmi jatkosopimuksen nuoren oman kasvattinsa kanssa

Jalkapallon Ykkösliigassa pelaava Turun Palloseura on käyttänyt laitahyökkääjä Veeti Pohtion, 18, sopimuksessa olleen option.

Lue lisää
FC Inter vapautti Jarkko Wissin päävalmentajan tehtävästä

FC Inter vapautti Jarkko Wissin päävalmentajan tehtävästä

FC Inter Turku Oy on vapauttanut Jarkko Wissin Interin liigajoukkueen päävalmentajan tehtävästä.

Lue lisää