Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

TPS-MYPA sunnuntaina Kupittaalla

 
TPS-MYPA sunnuntaina Kupittaalla

Kolme viimeistä otteluaan voittanut TPS kohtaa sunnuntaina MYPAn Kupittaalla. Joukkueet kohtaavat tällä kaudella toistamiseen, sillä toukokuussa Kymenlaakson maakunnassa päädyttiin tasatulokseen 2-2.

- Silloin harmitti se matsi siinä mielessä, että MYPAlla kävi aika joulu. Saivat silloin tasoitusmaalin tehtyä jostain kimmokkeesta. Se jäi kaivelemaan aika lailla ja nyt täytyy ottaa kolme pinnaa, Jaakko Nyberg kertoilee.

- Muistaakseni silloin keväällä MYPA pelasi suhteellisen suoraviivaisesti. Heillä on hyvät hyökkääjät ja he pelaavat perinteisellä 4-4-2 -muodostelmalla. Paljon MYPA pelaaa varmaan keskityksiä näille hyökkääjille. Uskon että kentällä nähdään kaksi hyökkäävää joukkuetta, jotka molemmat hakevat voittoa. MYPAllekin kolme pistettä on se ainoa tie, millä he pysyvät edes vähän mukana mitalitaistelussa, tietää puolestaan maalivahti Jukka Lehtovaara.

Jos TPS on voittanut kolme viimeistä matsiaan, on MYPa taas pelannut kolme viimeistä peliään tasan. TPS-toppari Nyberg tietää miten MYPA kammetaan taas tappioiden tielle.

- Samanlaisella pelillä jatketaan kuin kolmessa edellisessä pelissä. Meillä on ollut loistavaa pallonhallintaa, pallo on siirtynyt nopeasti, ollaan saatu purettua vastustajien prässit aika kivasti ja ollaan nopeasti lähdetty vastahyökkäyksiin.

Vaikka viime peleissä MYPA ei maaleilla juuri juhlinut, MYPAlla on hyökkäyskalustossaan Valinnanvaraa. Tuhojaan kouvolalaisten hyökkäysosastolla vuoroillaan tekevät Pele Koljonen, Maksim Votinov ja Tosaint Ricketts. Ja onpa TPS-kasvatti Kim Alonenkin päässyt tällä kaudella haistelemaan liigatunnelmaa MYPA-paidassa.

- Ei MYPA-hyökkääjien varaan ole mitään erikoista mietitty. Katsotaan tietysti vähän millaisia vahvuuksia heillä on ja yritetään pitää pojat kurissa, juttelee Jaska.

TPS-MYPA pelataan Kupittaalla sunnuntaina 22.8. klo 18.30 alkaen.

TPS:n tiedotteesta / UrheiluTurku


Takaisin edelliselle sivulle


Turun Palloseura - logo

TPS - 2010 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010

Ottelut kaudella 2010

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



18-vuotias hyökkääjä Kariim Al-Wehliye Interiin

18-vuotias hyökkääjä Kariim Al-Wehliye Interiin

Inter on vahvistanut hyökkäysosastoaan kiinnittämällä 18-vuotiaan hyökkääjän Kariim Al-Wehliyen riveihinsä 1+2-vuotisella sopimuksella.

Lue lisää
Loic Essomba vahvistamaan Interin hyökkäystä

Loic Essomba vahvistamaan Interin hyökkäystä

Inter on solminut pelaajasopimuksen laitahyökkääjä Loic Essomban kanssa. Kamerunilaisen laiturin sopimus kattaa kauden 2025 ja sisältää option kaudesta 2026.

Lue lisää
Muutoksia TPS:n miesten edustusjoukkueen valmennukseen

Muutoksia TPS:n miesten edustusjoukkueen valmennukseen

TPS ja miesten edustusjoukkueen päävalmentaja Miika Nuutinen ovat yhteisymmärryksessä päättäneet valmentajasopimuksen purkamisesta.

Lue lisää
Nuorten maajoukkuepelaaja Tomi Väkiparta kaksivuotisella sopimuksella TPS:n GANT-akatemiaan

Nuorten maajoukkuepelaaja Tomi Väkiparta kaksivuotisella sopimuksella TPS:n GANT-akatemiaan

Keskikenttäpelaaja Tomi Väkiparta, 16, liittyy jalkapallon Ykkösliigassa pelaavan TPS:n GANT-akatemiaan kaksivuotisella sopimuksella. Väkiparta siirtyy Turkuun porilaisesta FC Jazzista.

Lue lisää
TPS solmi jatkosopimuksen nuoren oman kasvattinsa kanssa

TPS solmi jatkosopimuksen nuoren oman kasvattinsa kanssa

Jalkapallon Ykkösliigassa pelaava Turun Palloseura on käyttänyt laitahyökkääjä Veeti Pohtion, 18, sopimuksessa olleen option.

Lue lisää
FC Inter vapautti Jarkko Wissin päävalmentajan tehtävästä

FC Inter vapautti Jarkko Wissin päävalmentajan tehtävästä

FC Inter Turku Oy on vapauttanut Jarkko Wissin Interin liigajoukkueen päävalmentajan tehtävästä.

Lue lisää